angie302 angie302
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

Melinda bought 6 bowls of $13.20 what was the unit rate in dollars

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2016
i think it is about 83 cents
Answer Link
AlishaZaman16 AlishaZaman16
  • 01-10-2016
unit rate is basically asking in this problem, how much is the price of one bowl. The price of one bowl in this situation is 2 dollars and 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

write the formula used to calculate the weight of an object
multiply (3x^3)(5x^2y)(x^5y^3)
what phrase best defines dialect 1. the set of slang terms in a language 2.a manner of conversation that contains no idioms 3. rules relating spelling and pronu
A gas sample is at 25°C and 1.0 atmosphere. Which changes in temperature and pressure will cause this sample to behave more like an ideal gas? (1) decreased tem
list five examples of "poe in your life"
i like to play baseball_. i can't throw a ball very well
Select all that apply. The requirements for one type of atom to substitute for another in a solid solution are: All substitutions must be limited to the same el
Carry out the following conversions using the factor-label method. Show all your work. 1. How many seconds are in a year (365 days)? 2. How many centimeters
Which temperature is equal to 120. K? (1) -153°C (3) +293°C (2) -120.°C (4) +393°C
Randy spins a spinner with sections labeled A, B, C, D, E, F, G, and H. What is the number of possible outcomes?