makaylavega13 makaylavega13
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges. If 11 oranges cost $2.35, what is the cost of 18 oranges?

Respuesta :

dirjfoeie dirjfoeie
  • 02-12-2020
Your Answer—- $3.85
Answer Link

Otras preguntas

Find the measure of angle C of a triangle ABC, if: m∠A = α, m∠B = 2α Find m∠C
Consider blood (density 1025 kg/m3) flowing through an artery with circular cross section that looks like this: Ignore viscosity. Assume that the change in heig
For there lay The Combs--the set of combs, side and back, that Della had worshipped long in a Broadway window. Beautiful combs, pure tortoise shell, with jewell
There is a jar of green and red marbles. If there are 21 marbles total and the ratio of green to red is 3:4, how many red marbles are there?
No Littering signs are regulatory signs that are? a) red b) yellow C) green d) black and white
Are th y = 5x 2 y = 0.2x + 4 Are the lines parallel
7th grade math I need help pls
1. A company estimates that if x thousand cedis is spent on the marketing of a certain product, Q(x)thousand units of the product will be sold, where Q(x) = 7x
What was the significance of the space race between the United States and the Soviet Union? Why was it so important to be first?
A graph has points (3, 9), (4, 13.5), and (5, 18). Given the graph of a linear function, identify the steps used to find the initial value. Check all that apply