chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

What is the main religion of Latin america
What is the main religion of Latin america
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
Why did president Washington want the United States to remain neutral
Simplify (7-5i)(-3+9i)-(5+6i)^2
sam cut a pie into equal parts.There are 3 slices left.The angle measures for 3 slices is 72.how many slices did he cut?
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
Fragment in this sentenceWith her heavy dictonary, Donna thumps the top other ancient computer monitor.  Whenever the color tint flickers from normal to sickly
a soccer team played 160 games and won 65% of them. how many did they win?
Rico is making4 batches of mexican rice. each batch needs 2/3cup of corn. He only has a1/3-cup measure.How manytimes must Rico measure 1/3cup of corn to have en