newknfkenwk newknfkenwk
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Tania paid $9.80 for 2.8 pounds of cherries . What is the price per pound of cherries?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2020

Answer:

The price for one pound of cherries is $3.5

Step-by-step explanation:

$9.8/2.8= $3.5 for one pound of cherries

xoxo,

your highness...

Answer Link
isaiahbeyers
isaiahbeyers isaiahbeyers
  • 03-12-2020

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

Divide 9.80 by 2.8 and add a zero to get $3.50 per pound. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Electron Lender or borrower? i need to know if these elements lend or borrow electrons. -sodium -phosphorus -potassium -oxygen -iodine -cesium -bromine -sulfur
Find two consecutive numbers whose sum is 117
I an confused need help on number 6
can you express 9/9 as a mixed number why or why not
What letter comes next S,M,H,D,M
Which sentence best shows correct comma usage? A. Mexico, has a lot in common with the United States, the country to its north. B. Mexico, has a lot in common,
What is considered the eastern border of Europe
I need an example of a ratio being a rate
Which words make up the adverb phrase in the sentence? Which words does the adverb phrase modify? Many early cities were built around forts. A. Many early; modi
Why was the road to democracy more difficult for France then for England?