sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

What are the two main groups of Archaebacteria
“… government of the people, by the people, for the people…” which type of government does abraham lincoln describe?
how does “i have a dream” relates to the “struggle of freedom” (30 points)
-3-4(4x-8)=3(-8x-1) I will give BRAINLIEST! show all steps please :(
To find the circumference of a circle multiply the diameter by?
help please .................
A circuit contains four resistors connected in series. R1 is 100 , R2 is 200 , R3 is 240 , and R4 is 600 . What is the total circuit resistance?
After mandela fled to johannesburg,what types of activities did he take up?
When elliot engages in intense exercise, particularly in cold weather or during allergy season, his bronchial tubes fill with mucus and contract. this causes hi
what is included in a summary but not included in a evaluation ?