davidfelipe4491 davidfelipe4491
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples sell 4 for 2.40 how much do 6 apples cost

Respuesta :

zhqwwh2576 zhqwwh2576
  • 04-01-2021

Answer:

3.6

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

2.40 / 4 = .60 per each apple, simple mental math.

60 * 6 = 360

Answer Link

Otras preguntas

binary search A lottery ticket buyer purchases 10 tickets a week. Write a program that initializes an array or a vector with these numbers and then lets the pla
Which situation best illustrates the function of money as a measure of value? A. A farmer trades one of his cows to his neighbor for three of her sheep. B. A ba
What did the separatists advocate
Revise this passage to remove the instance of informal language in order to maintain a formal style throughout. Songwriting, and music in general, have had a hu
The grass on Julie's lawn was 4.5 centimeters tall right after she mowed it. Then the grass grew at a rate of 2.1 centimeters per week. Which equation models th
HELP ASAP PLEASE AND SHOW WORK!!! Write the vertex form of the following equation. y= x^2+6x-5
Mary need 3 pounds of beef for a stew. She already has 29 ounces of beef. How many more ounces of beef does Mary need?
please help with ws below​
paid for the monthly rent by check​
what do you do first when using the formula​