fassettm0
fassettm0 fassettm0
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

a knife is three times the cost of a spoon. 9 spoons and 12 knives cost £82.80. Work out the cost of one knife.

Respuesta :

ea098 ea098
  • 01-02-2021
The answer is £5.52 as you do 12(3)+9 which equals 36+9=45 divided by 82.80 which equals 1.84 and as it is 3x the price 1.84*3=£5.52
Answer Link

Otras preguntas

Which is an example of heat transfer by convection?
PLEASE HELP!Write a poem or paragraph of your own about an animal, bird, or insect, bringing it to life by including imagery.
10v-3v=35 what is the answer to this.
A company produces two types of solar panels per year: x thousand of type A and y thousand from type B. The revenue and costs equations, in millions of dollars,
Solve each inequality. 6i - 54 > 6 (3 - 2i)
It's never been so important for teenagers to keep fit. Do you have any good advice to help your fellow students get in shape? Then write us an article! We will
What were the major events of the Civil War, and how did it impact America?​
The next questions refer to the situation described below. In an experiment designed to determine whether watching violent scenes on television increases the fr
7. Solve: 33 +21 + 3 - 5
A tennis player manages to hit a tennis ball with her racquet so that the ball passes over the net and lands in her opponent's court. A very strong wind is pres