theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Any healthcare team member who leave their desks must be sure to
what effect did the proclamation of 1763 have in the colonies?
A molecular biologist measures the mass of cofactor a in an average yeast cell. the mass is 41.5 pg . what is the total mass in micrograms of cofactor a in a ye
Write each expression in radical form a. (10n)3/2 b. a6/5 3/2 and 6/5 are all exponents
what is the adjective clause in the sentence - terry. still carries the knife that his dad gave him.
A ten-pound bag of rice costs $3.98. You can buy smaller bags in the following amounts . 1-pound bag - 49 cents
Can anyone help me with this kinda stuck
Any piece of data that can be used to support an assertion isA)evidence.B)a hypothesis.C)a conclusion.D)an observation.
What is the correct sentence to say: i am going to wake up early?
Use perfect squares to find the Approximate of √15