jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

prevalence of unethical dilemmas caused by South African parastatals​
If cosθ= 1/7 and tanθ= 5/3 then what is sinθ?
write a letter to your forget friend to telling him/her about our national bird of your country ​
Find X please help!!!!!!
Which of the following is an example of a learned behavior? a Eating food b Finding food c Hibernating d Migrating
A rectangle has a perimeter of 24m and an area of 35 m2. If the length and width are each increased by 1m, what will be the area of the new rectangle
Steven is admitted to a partnership with a 20% capital interest by a cash investment of $368000. If total capital of the partnership is $1565000 before admittin
name some cholinergic antagonist drugs?​
which scale is the smallest​A. 1: 10 000B. 1: 50 000C. 1: 25 000D. 1: 100 000
O 17. Find the surface area of the sphere. 288 mm 900 mm² O225 mm² O 216 mm² r = 15 mm