Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Use the chart to determine which pairs of atoms are arranged in the correct order according to increasing bond polarity? H – Cl < H – F < H – O < H – S
There are 21 white cars in the parking lot. These cars represent 35% of all the cars in the parking lot. How many cars are in the parking lot?
Eukaryotic organisms that decompose dead organisms and absorb the nutrients are generally found in which kingdom?
Find the area of the figure 8cm 5cm 10cm 12cm
Where are lysosomes most likely to be found?
How do opportunity costs and production possibilities frontier relate?
Why is the price of rice important?
The amount of magnesium oxide formed when 15.0 g of magnesium is burned in pure oxygen
Which of the following is true? a. net cash flow - cash outflow = cash inflow b. net cash flow + cash outflow = cash inflow c. net cash flow + cash inflow = cas
Josie has a 38 foot long board. she needs to cut it into 16 equal lenght parts. how many feet long should each section of the board be?