Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Who first discovered proteins and how?
Using rectangles of unit width on the interval [3,5], arrange the curves in ascending order of the estimated areas under them. (Screenshot attached)
the 5th out of 10 questions
You are initially at rest in your car. at time t = 0, a truck passes you moving at 25.0 m/s. you then immediately begin to accelerate at 3.00 m/s² in the same d
Location One: Select two events that you predict will be observed. If I explore two continental plates at a convergent boundary, then I will observe: ________
difference between $4 and $1.35
Who is Theodore Roosevelt? And what did he do?
During the mid-nineteenth century, many people became dedicated to the causes of women’s rights and the abolition of slavery. Others, however, opposed these soc
A brass cube, 10 cm on a side, is raised in temperature by 200°c. the coefficient of volume expansion of brass is 57 ´ 10-6/c°. by what percentage does volume i
in the 2016 rio olympics, ben proud swam the 50m freestyle in 21.54 seconds. assume that the distribution of swim times is normal with a mean swim time at the 2