20083325
20083325 20083325
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jia spends $4.00 for 8 bananas. How much per banana?

Respuesta :

queenscarl
queenscarl queenscarl
  • 03-02-2021
$0.50, because if you divide 4.0 by 8 you get .5.
Answer Link
nikagol88
nikagol88 nikagol88
  • 03-02-2021
$0.50

Reason: 4/8= $0.50
Answer Link

Otras preguntas

What does CPU stand for. And it is the _____ of the computer
What might be an advantage of collecting evidence in a natural setting rather than in a lab?
One angle in a triangle has a measure that is three times as large as the smallest angle. The measure of the third angle is 35 degrees more than that of the s
14.8256 in expanded form
The first and third digit of the five digit number h6h41 are the same. Given that the number is exacley divisible by 9, what is it sum of it's five digit number
give two reasons why it is important to wash your hands both before and after completing a lab.
In addition to replacing the president if necessary, it's the duty of the vice president to
Nitrogenous base that occurs in RNA but not in DNA (A) Deoxyribose (B) Ribose (C) Uracil (D) Cytosine (E) Thymine
order from least to greatest 5.04;5.4; 5.406; 5.064
Algebra 1. i just need help with understanding multiple step equations like...72+4-14d=36 ???? D=????