ihoopdaily00
ihoopdaily00 ihoopdaily00
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

Wilbur spent 22.95 on nine candy bars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

AndreaPra
AndreaPra AndreaPra
  • 03-11-2016
each candy bar costs 2.55
Answer Link
Greenrune113 Greenrune113
  • 03-11-2016
$22.95 (total money spent) ÷ 9 (candy bars) = $2.55 per candy bar
Answer Link

Otras preguntas

The grade of a metric bolt is designated by
What kind of figurative language is being used in the following sentence? The beautifully wrapped gifts arranged under the tree called to me, their bows whisper
A tree 7 ft tall grows an average of 6 inches each year. Which equation models the tree's height h after x years?
Calculate number of photons from energy and wavelength
What is the value of 2xy if x = 3 and y = 2
Yolanda has an ownership interest in many different companies, yet she owns the shares of stock of just one organization. yolanda undoubtedly owns shares in a(n
The sum of two consecutive even integers is 138. Write an equation and solve
Which two vectors, when subtracted (i.e., when one vector is subtracted from the other), will have the largest magnitude?
Which of these numbers is a common factor of 18 and42
If Julie invests $9,250 at a rate of 7%, compounded weekly, find the value of the investment after 5 years. $13,455.78