ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

A trait is a specific characteristic that varies from one individual to another. true or false.
The velocity component with which a projectile covers certain horizontal distance is maximum at the moment of? a) Hitting the ground b) Highest point c) Proje
Arthur ashe was particularly vocal in his criticism of north africa’s apartheid policies. true false
places with continental climates typically have _______ summers and ________ winters warm; cool hot; cool warm; cold hot; cold
Help me plzz I'll do the same
Solve this: 4x + 5x = 10(x - 2) Please, answer ASAP as my sheet is due in 10 minutes.
the axis of symmetry for the graph of the function f(x) =3/4 3x2 bx 4 is x =3/2 . what is the value of b?
hi can someone please help me with this I don't know if this is right
Fill in the table using this function rule. y=2x -4 x y -4 ? -2 ? 0 ? 2 ?
Which of these layers inside Earth is the hottest? A. Crust B. outer Core C. Lower mantle D. Asthenosphere