angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

Chen's pocket holds 10 coins: 3 quarters, 4 dimes, 1 nickle, and 2 pennies. What are the chances that he first randomly pulls out a quarter and then, without pu
can you please help me on question 3 and 4?
Bob has 1.5 pounds of nails. If there are 80 nails in a pound, how many nails does Bob have?
What is Jay's and Pinckney's Treaty
What type of ip address is configured by a server when a device first initiates a connection to the network?
What were two beneficial effects of Jethro Tull's seed drill? A.It inserted nutrients directly into planted seeds. B.It increased the levels of nitrogen in the
How can we save our planet from global warming? Any ideas?
How did the arrival of Europeans affect art in the Americas?
If a gas at 35.0 °C is pressurized from 160 kPa to 250 kPa, determine the final temperature of the gas. Assume the volume and amount of gas are held constant. S
Please help I don't understand