tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

a video game is on sale for 25 percent off the original price is $42. what is the discount? and what is the sale price?
I am so confused about this graphing problem, just need answer doesn't have to show workRectangle ABCD has a length of 9 and a width of 7. Point D is the ordere
3x-150=1778. Help me please I need help bad
What was significant about the new habitats Darwin visited?
2+3=8, 3+7=27, 4+5=32, 5+8=60, 6+7=72, 7+8=???????? SOLVE IT IF YOU CAN
How many seconds in 2.6 days
Concorde could travel 1 mile every 3 seconds.How many miles per hour (mph) is that?
Evaporation: Large amounts of water evaporates from the Earth's ________, _______, __________ every day. The water vapor (evaporation) becomes part of the _____
Evaporation: Large amounts of water evaporates from the Earth's ________, _______, __________ every day. The water vapor (evaporation) becomes part of the _____
Force and Motion: Force changes _________.