braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

Please help I will mark Brainly!
What the volume is.
Madison bought an empty lot for $2,000 and later sold it for a 25% profit. Hiw much did Madison sell the lot for?
Darla uses Three pink roses and 4 yellow tulips to fill each vase she feels seven vases many flowers does she use
Which sentence has the strongest connotative effect? A). he continued to bother her B.) he continued to irritate her C.) he continued to torment her D.) he
Speaker cues for maintaining conversations include which of the following? Select all that apply. turn-maintaining cues turn-requesting cues turn-denying cues
xVerify the identity. (7 points) cos 4u = cos22u - sin22u
Given: △ABC, BC>AC, D∈ AC , CD=CB Prove: m∠ABD is acute
find the equation of a line in standard form that passes through the points (-1,4) and (3,2).
In the hall it is necessary to arrange in rows 72 chairs. At what size, 6 chairs or 8 chairs in the hall will have fewer rows and how much less?Solve please by