bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

Plains created by the deposition of sediment through the process of erosion are called ___________ plains. A) sedimantation B) deposition C) weathering D) erosi
How many colonists left their homes and moved to British-controlled lands? A. Nearly 100,000 B. Twice as many as the number that joined the Continental army C.
Which of the following is an acceptable source of potable water.
18. When are commas needed to set off an adjective clause? A. When the clause begins with "which.” B. If the clause provides unnecessary description for the rea
factorization:4x^3-28x-24​
I NEED HELP PLEASEE!!
The distances between some planets are given below. Planet Q is 3.6 x 10 to the power of 6 km from planet P. Planet R is 1.6 x 10 to the power of 7 km from pla
Graph the following equation S = 25N
There are 17 red and blue pens, among which r are red. How many are blue? Denote blue pens as b.
Analyze the charts below and answer the question that follows. 4 pyramids. Data is listed from top to bottom. Pyramid 1: Mulattos, Mestizos, Criollos, Peninsul