allisonfirooz
allisonfirooz allisonfirooz
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

"bananas cost 89 cents each at the fruit stand.. Isabel has $11.75. how many bananas can she buy?" i forgot how to do this stuff pls help​

Respuesta :

aekiraq
aekiraq aekiraq
  • 04-03-2021

Answer:

She can buy 13 bananas

Step-by-step explanation:

She has 11.75 and each banana costs .89

Start by dividing 11.75/.89 = 13.20

She will be able to buy 13 bananas total since she cannot buy a portion of a banana (0.2) so she will just have some leftover change.

Answer Link
tyty0318 tyty0318
  • 04-03-2021
She’s right it’s 13.20
Answer Link

Otras preguntas

Diseases carried from person to person through other hosts, such as animals or insects, are known as _____
what is g divided by 2.1=-6.8?
justify why a/b x b/c x c/d x d/ e is equal to a/e when b,c,d, and e are not zero?
Which of the following best summarizes the Treaty of Ghent? a. The British and the United States split the cost of the war. b. Britain and the United States res
what is 7.3 x 10 to the 2nd power
What is the capital of the island nation off the coast of East Asia through which the Tropic of Cancer passes?
Why do we have to annotate paragraphs?
a corn plant has a genotype Sstt, what are the possible genetic combinations that could be present in a single grain of pollen produced by the plant? a. Ss, tt,
Why is honesty especially important in a scientist when the results of an experiment go against predictions❓❔
In a foreign country, half of 5 = 3. Based on that same proportion, what's one-third of 10?