deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

write an equality with the solution x <12
What is the LCM of 12 and 36
How does upwellings off the coast of Peru provide a living for the fishermen?
72 pint equals how many gallons
In pre-school,there are 6 children for every one teacher.In another pre- schoolthere are 24 children for every 4 teachers.Determine whether the ratios of childr
A person using a prosthetic device can easily overheat on a hot vehicle. a. True b. False
A substance which is made up of identical atoms is a(n): chemical element compound alloy
the teacher gave this pattern to the class; the first term is 5 and the rule is add 4, subtract 1. each student says one number. the first student says 5. victo
The greater the mass is in an object, the higher resistance to a change in movement the object will have. true or false
Mary says the pin for horses is an acute right triangle is it possible explain