memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

how does Family Life Education help to solve the family problem​
Solve the inequality 3 + 2a < 7
what characteristics does bryophytes have?
1) A line passes through the points (-4,0) and (4, 12). Which of the following is an equation of the line?
a body of mass 4 kg moves around a circle of radius 6 m with a constant speed of 12m/sec². calculate tw angular velocity and the force towards the centre​
Which of the following mathematical expressions is written in standard form? A. x < y + 5B. 2x + 3y < 12 C. 2y + 6 > 3xD. 2x + 5 ≤ x - 3y - 7​
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION!!!!!!!!!!
k/5.1 + 92.1 = 11.2 solve please
HELP FAST 10 POINTS !!
what mass of magnesium bromide is formed when 1.00g of magnesium reacts with 5.00g of bromine