il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

Which type of energy comes from the Sun and travels to Earth?​
Which type of energy comes from the Sun and travels to Earth?​
The protons initially are located where the electric potential has a value of 7.60 MV and then they travel through a vacuum to a region where the potential is z
What does heat cause atoms to do?
Complete the sentences with the words in brackets.  I will never___I___again. (money/you/lend)  Shall I say___II___? (address/Mr. Clark/to/my)  Liz made this___
You can pin applications to which two areas? A. Start screen Control Panel C. Taskbar’ D. Title bar
The PTO purchased 6 gallons of ice cream for a party if they served 2/3 cup to each student how many student will be served ice cream? Please answer fast
What does heat cause atoms to do?
Richard wants to buy a LCD flat panel monitor measuring 14 inches by 16 inches. What is the measure of the diagonal of the monitor? (JUSTIFY)
What must the charge (sign and magnitude) of a particle of mass 1.44 g be for it to remain stationary when placed in a downward-directed electric field of magni