taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Who can work on a fixed ladder that extends more than 24 feet?
The subject of a sentence is a person, place, thing or idea doing the main action in the sentence.
What can you say about the education system of the Philippines at Present?
Subject: name of 1).6.0.0.), Mu...MC.co.)​
The pH of solution A is 2. The pH of solution B is 4. Which solution has the greater concentration of hydronium ions? The concentration of that solution is how
In 1 hr, a plane can travel 440 mi into the wind and 480 mi with the wind. Find the wind speed and the rate of the plane in still air. The wind speed is The rat
HURRY, I WILL GIVE BRAINLIEST! “The executive Power shall be vested in a President of the United States of America.” What does this statement mean in the consti
PLZ HELP ME INEED YOU QUICK PLZ HELP PLZ What are the push and pull factors of migration? give a detailed answer plz Differentiate between ''immigrants and emig
What are hydrogen bonds and how do they affect the physical characteristics of water?
Aconseja a cada persona utilizando el subjuntivo y expresiones de la lista. Your options are: • Te aconsejo que…,• Te sugiero que…,• Te recomiendo que…, 1. Esto