annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

Express 9.062 as a mixed number in the simplest form.
A bottle of fruit juice is 800 milliliters. How many liters of fruit juice are in 120 bottles?
represent the number 1.16 using base ten blocks
which is an example of an intentional injury
All real number zeros of the polynomial 2x^4 + 4x^2 + 6x^9 - x + 3x^9 - 5x^9 + 2x^8
the bases of a softball field are 60 feet apart. How far apart is home plate from second base?
If a 21 ounce box of cereal costa $2.94,what is the unit price.
_ is 8% of 200, please help and show work, thanks
how many peanuts will each person get if 3 people share 1/5 pound of peanuts equally write and solve a division equation to represent the problem
In a short response of at least three complete sentences, define flash-forward and explain its effect on a traditional plot structure