hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

7 more than 11 times a number increased by the quotient of y and z
Mt.Everest is the highest point of what mountain range
What is the remainder of (x3 - 6x2 - 9x + 3) ÷ (x - 3) A. -25 B. -52 C. -51 D. -17
write the smallest numeral possible using the digits 9, 3 and 6
solve for w. 7w=11.2
To derive energy from food, you must eat foods that contain what
Which is not a direct result of rapid industrialization in China? (1 point) The one-child policy Widespread pollution More economic opportunities The Enterprise
Which piece of writing is the best example of literary nonfiction? A. A straightforward, factual biography of Abraham Lincoln B. A mockery of a popular TV show,
How has Groupon effectively used personal selling, advertising, and public relations to market its products?
What did Magellan seek to prove when he set out from Spain in 1519?