jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Which are solutions to 3sin^2 θ - 2sin θ = 0, 90°≤θ≤90°
Please help: How can i write a thesis from this prompt?
Depth perception is an important adaptation found often in: a)prey organisms. b)parasites. c)herbivores. d)predators.
What contributions or achievements did ancient Greece make in Visual arts, Science, Architecture, Literature, theater and medicine
Is 63 cm greater than less than or = to 6 m
The vertex form of the equation of a parabola is y= 2(x+ 4)^2 -7 what is the standard form of the equation
Winds generally flow away from the equator and toward the poles. What transfer does this flow of wind cause? A. an energy transfer, with heat energy moving towa
does anyone live in Louisiana ?
Evaluate the logarithm. ln=1/√e^3
What is the main purpose of theme