medusahead
medusahead medusahead
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of potatoes cost $4. How many bags can you buy for $16?


A.10
B.21
C.12
D.11

Respuesta :

caitlyndodson88
caitlyndodson88 caitlyndodson88
  • 04-05-2021
C. 12 because 4 divided by 16 is 4 then 4 times 3 is 12
Answer Link

Otras preguntas

How can SAT help in your educational goals? 3-4 sentences plz
"Currently, there are no “line breaks” between different parts of the poem. If you were to insert breaks into the poem to separate it into four parts, where wou
2 3/4 −(−1 1/2 )+(− 5/6 )−(− 3/8 )−(+4 2/3 )
Exercise #5: Four points in the plane have coordinates of A D(7,10). A line is drawn through A and B and a separate lines AB and CD parallel? Justify your answe
It takes 12 L of petrol to raise a go-kart for 20 minutes petrol costs 137 per litre six go-karts are use 18 L of petrol how many minutes did they race for ?
Describe the social structure of the New Mexico area before the U.S. required the land
which properties are used to add these complex numbers? choose all that apply. (5+2i)+(6+7i)=(5+6)+(2i+7i)=11+9i A. distributive property B. associative propert
“I will prepare an excellent meal for you said the cook.
what are the particles that made baryons like proton and neutron​​
Can someone please explain me the difference between physical changes and physical properties and of chemical changes and chemicals properties please? Have a t