krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

a que hora te despiertas por las mananas? ____ despierto usualmente a las seis de la mananas. A te B nos C me D se
if a > 0, b>0, show that f(x)= a(1-e^-bx) is everywhere increasing and everywhere concave down.
two complementary angles are in the ratio of 1 to 4. find the measure of the smaller angle. angles add to 90
In a​ _______ distribution, the frequency of a class is replaced with a proportion or percent.
If Mei has earned 30 points, write and solve a multiplication equation to find how many books she need to read.
Commonly spoken native languages in South and Southeast Asia are part of all of the following language families except __________ languages. A. Sino-Tibetan B.
what is a Literary Essay
What ordered pair is represented by the plotted point? A. (−7, −4) B. (−7, 4) C. (−4, 7) D. (−4, −7)
round 0.859 to the nearest tenth
round 0.859 to the nearest tenth