VarawofwangelseaJe VarawofwangelseaJe
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

15 oranges were purchased.

Cost per orange: $0.45

c = total cost of oranges

Which equation shows
the total cost of oranges?

Respuesta :

Brik Brik
  • 02-12-2016
c=cost per orange ×no. of oranges purchased
Answer Link

Otras preguntas

Which statement about the atomic nucleus is correct?a. nucleus is made of protons and neutrons and has aThe b. The nucleus is made of protons and neutrons and h
What is the value of the discriminant for the equation 3a^2-8a-4=0?
Mr. Garcia uses magnets to hold a poster on a steel filing cabinet because a main component of steel is _____. The answer should be one word. I was thinking eit
Which of the following is equivalent to 2 2/5? 1 7/5 1 12/5 1 6/5 1 9/5
As a first step, what must be done to both sides of the equation? -5n - -2 = 27? A) divide by 5 B) subtract 2 C) add 2 D) multiply by -5
What is one power of the federal government
The U.S fought Japan off of islands in the
what does the thirteenth amendment say
3/9 in simplest form
Which measurement is equivalent to 5 quarts? 25 cups 40 fl. oz. 10 pints 1.5 gallons