Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

what is 0.2 as a fraction in simplest form.
Hi need the answers(Well ya know, explain it t me at least) to all 5 by Friday & I only need 1-4) thank you!!!!!! all in advance!!
simplify. (8a^3 - 3b^2) - (a^3 + b^2)
Congress lacked the money it needed to pay off the government's war debt because
Every exercise regimen should include both a warm-up and a cool down.
Which of the following roots means sleep?
In order for a person to lose body fat, that person must: take in more calories than they expend. take in less calories than they expend. take in the same numbe
Which property applies only to addition and multiplication? A. Associative property B. Distributive property C. Inverse property D. Both A and B
Solve or answer the item
33 1/3 percent of 600