kamarififer9 kamarififer9
  • 03-07-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph.

Find the cost of 5 Kgs of apples using the data given in the graph class=

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 03-07-2021

Answer:  2.50 dollars

Explanation:

Locate 5 on the x axis, which corresponds to buying 5 kgs of apples.

Draw a vertical line through 5 on the x axis until you reach the blue line. Mark this as point P.

From point P, draw a horizontal line until you reach the y axis. You should arrive at y = 2.5

This tells us that buying x = 5 kgs of apples will cost a total of y = 2.50 dollars.

Ver imagen jimthompson5910
Answer Link

Otras preguntas

choose the sentence that correctly uses the word in encore?
In your own words, describe how you find the slope of a line.
Can someone tell me why this is happening. Whenever I ask a question it lowers my points and whenever I mark someone as brainliest or i answer someone’s questio
|n/2 − 1/3| −1= 1/6
8=-4/v solve for v.
The new industrial system that manufacturers developed in the early nineteenth century:
A fruit company delivers its fruit in two types of boxes: large and small. A delivery of 12 large boxes and 2 small boxes has a total weight of 253 kilogram
what was one of Thurgood Marshall's major achievements?
"how did women cope with their newfound difficulties?"
Derek, a high school football coach, decides to use the time taken to run up 100 stairs as a test for running endurance. he tests every team member on three con