shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

How do I find the part of a whole of 160% of 19
9 is 12 percent of what number? ( show your work)
how do you write improper fraction as a whole number or mixed number in simplest form 25/5
Why did Mesopotamian farmers set up irrigation systems
Identify an angle adjacent to the given angle. ∠FLH A. ∠KLJ B. ∠JLI C. ∠HLI D. ∠ILK
What's the value of the product (3-2i)(3+2i)
You have 44 text messages in your inbox. Your inbox is 88% full. How many messages can your cell phone hold?
How has the airplane changed over time?
26-4=12+ missing number
which ocean contains many icebergs