prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

what is the one piece?
When the mass of the bottle is 0.125 kg, the KE is kg m2/s2. When the mass of the bottle is 0.250 kg, the KE is kg m2/s2. When the mass of the bottle is 0.375 k
2. On which items did the Roman Catholic Church and the Greek Orthodox Church disagree? Select all that apply. sacraments calendar papal supremacy icons interpr
fill in the table for brainliest!!!! ASAP
helpppppppppppppppppppppppppppppp​
Which of the following words best replaces extensive as it is used in the passage below? When a plane went down they mounted extensive searches and almost alway
How many moles of hydrogen are in 3. 06 × 10⁻³ g of glycine , c₂h₅no₂?.
What is the answer for this question because I am going crazy about the answer .6,392/5= what .
John will tell you later in passive voice
6 = x/8 what is the equation for x ??