alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

You buy 24 keyboards for $120 each less 15%. What is your subtotal before taxes? A. $2,448 B. $2,552 C. $2,425 D. $2,880
Isometric exercise occurs when force is exerted against an object that does not move. a. True b. False
The ratio of white marbles to blue marbles in Connie's bag of marbles is equal to 2:3.There are more than 20 marbles in the bag. What is a possible number of wh
A water fountain dispenses 8 cups of water per minute. Find this rate in pints per minute.
Stimulants can cause ___________ and physical collapse. A. excess hair growth on the face and neck B. extreme hallucinations C. an irregular heartbeat
Who invaded Russia in the early 13th century
what was the source of nubia's wealth
What conditions cause cells to break down fat molecules?
Which clause is subordinate? A. If I ever have another chance. B. For many years, we will remember that day. C. No acrobat can equal the stunts of a baby go
what is folk remedies