lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

Cindy owns a candy store and sells individual candies as well as mixes. Her most popular mixture is the chocolate and mint collection. The ratio of chocolate to
order from least to greatest 2.8, -2 3/4, 3 1/8, -2.22
Why is Jing-mei able to get away with making a lot of mistakes on the piano? In "Two Kinds" by Amy Tan
What was kentucky nickname for tommy luck?
Powerful eruptions on the sun’s surface are called ________. a. sunspots b. solar flares c. coronas d. supernovae
F=5/9c+32 Solve for c
Give 5 example of fiction and 5 example of non fiction
What is the slope of a line parallel to the line whose equation is 2x-3y=6 1. 1/5 2. 3/3 3.4/3 4.2/3
i don't understand how to do this please help
What are elements with an atomic number then 95 called