britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

This is a chemical process that uses light to process carbon dioxide in plants.
how old is Blake bliss
Can someone help me with history? Thanks <3
Convert 28/225 to a decimal using long division.
Which arrangement shows , , , and in order from least to greatest? A. B. C. D. here is the link to my screenshot file:///Users/HuntingtonsComputer/Desktop/Scre
y = –x + 4 x + 2y = –8 How many solutions does this linear system have one solution: (8, 0) one solution: (0, 8) no solution infinite number of solutions
What was the relationship between the annapolis convention and the constitutional convention?
Who was Moses? A. the Hebrew leader who introduced the Ten Commandments B. the Egyptian head of the polytheistic church C. the Hebrew son who sold his broth
3 Fractions that are equivalent to 1/2
What is the famous chateau in Holland, France?