LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

What is Sir Francis Drake hardships
When was William Shakespeare born
What is Sir Francis Drake hardships
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
How does transpiration play a  role in the water cycle ?
Rewrite the function c(x) =9(x+3) using the distributive property
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
Was the Gold Rush a good or bad thing for the United States?
A pound of seedless red grapes costs $2.75. Drew must spend less than $9.35 on a bunch of seedless red grapes.Inequality:Solution:Interpretation:
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?