aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

elements, compounds, and mixtures​
1. What kinds of communication does marketing entity generate? For instance, imagine a starbucks coffee shop. What are the detailed elements that communicate me
Use the Order of Operations (O.O.O) to solve each expression. (10-5)​ 2​· 5)- 2​ 2
Which of the following best represents a rotation? A. image in the rearview mirror B. spinning merry-go-round C. falling rock D. model airplane
(3x-2)(2x+4) using the box method of multiplication
Pre-lab Assignment 1. Student A measures an object and records a value of 1.5 cm. Student B measures the same object and records a value of 1.50 cm. They have b
If 5 + 6i is a solution of a quadratic equation with real coefficients, then_______ is also a solution of equation.
Nosotros____de Puerto Rico. Fill in the blank with the correct form of the verb ser
The recommended order of draw for a complete blood count, prothrombin time, and cholesterol is:________
Help me with this. Am just bad with this