leelee94
leelee94 leelee94
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 48-ounce bottle of soda costs $1.79. What is the unit price?
a. $.04
b. $.06
c. $.40
d. $.53

Respuesta :

jwu4444 jwu4444
  • 04-10-2021

Answer:

a. $.04

Step-by-step explanation:

$1.79/48 = 0.037 = 0.04

Answer Link

Otras preguntas

what is £42 increased by 10%
How to solve mufti step equations 6a+5a=-11
Express 230 in scientific notation
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
Simplify the expression. [90 – (12 + 13)](15 ÷ 3)
what variables can affect the number of books sold by a door to door salesperson
plz help with this french hw plzzz
what is 15.70796327 rounded to 1 decimal point?
what is the 7.5x10 exponent 5 of scientific notation
help me with this french hw plzz