mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Please help me!!!!!!!!
A nurse is preparing to administer dopamine 2 mcg/kg/min by continuous IV infusion for a client who weighs 110 lb. Available is dopamine400 mg in 250 mL of D5W.
Read the sentence. The look on the villain’s face seemed to be bursting with evil, and gave the moviegoers the chills. Based on its structure, which word most l
Could someone help me write and equation and the soultion Will chose brainlest
The figures are similar. Compare the first figure to the second. Give theratio of the perimeter. *15 mm12 mm​
. Denise has multiplied (2r – 3)(2r + 3) to get 4r2 – 9. After looking at her work, Hyder says her solution must be incorrect because multiplying two binomials
What is the name of the second planet in the little prince
Which type of system is most prominent in the world today?
1. Nobody has actually gone to the center of the Earth, so how do we know what's down there?
(a) Estimate the number of boys at Hillview.