Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

How are mountains formed.
He represented Massachusetts and the interest of the North.
110,)1111110[tex]100 \div 1111110[/tex]​
Robert McCrae and Paul Costa are known for their contribution to the Big Five in explaining dominant traits.true or false?​
answer for this to question c
A rocket, with a mass of 5100 kg, has an engine that provides a net upward force of 8.0 x 10^5 N. It starts from rest and reaches a maximum speed of 900 m/s. Ho
The Compromise of 1808 based representation in the General Assembly on: a. total population (black and white) b. both white population and wealth c. white popul
5. Adele believes that 0.462 is written as "four tenths, sixty-two hundredths." Is she correct? Explain your answer. * 2 points Your answer
How did the American Revolution leave a lasting impact on the lives of Native Americans in the Northwest?
I need help please it will mean a lot