Seudónimo Seudónimo
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

a 16-fl oz bottle of juice cost 2.00 what is the unit cost

Respuesta :

jansal1959
jansal1959 jansal1959
  • 03-01-2017
each oz cost 0.8 because 16÷20=0.8 
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-01-2017
 16÷20=0.8 ..............
Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes a chemical property of iron?(1) Iron can be flattened into sheets.(2) Iron conducts electricity and heat.(3) Iron combines with oxygen
If someones weekly salary is $325 a 6.5% commission on sales in a shop How much would that person make if in a work/school week if they sold $4,800 worth of mer
The modern model of the atom is based on the work of(1) one scientist over a short period of time(2) one scientist over a long period of time(3) many scientists
−4x + y = 6 −5x − y = 21
A 133.8-gram sample of bronze was 10.3% tin by mass. Determine the total mass of tin in the sample.
As a Ca atom undergoes oxidation to Ca2+, the number of neutrons in its nucleus (1) decreases (2) increases (3) remains the same
One similarity between all mixtures and compounds is that both(1) are heterogeneous(2) are homogeneous(3) combine in a definite ratio(4) consist of two or more
a war between two sides of the same country
the wilmot proviso stated slavery would not be allowed in the Mexican cession
When an Arrhenius acid dissolves in water, the only positive ion in the solution is (1) H+ (3) Na+ (2) Li+ (4) K+