victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

Why sugar is an organic compound
Help plsssssssssssssssssss
1.Amina bought 112 toffees each at GH40.45p. She sold each at GH40.53p. Find the total amount she bought the toffees, correct to 2 decimal places received from
1. Pick a correct sentence. a) Youth should not be held responsible for the climate change. b) We should visit a lake that Jeremy recommended so much. c) Th
Find the midpoint of the segment with the following endpoints. (-5,-4)(-8,3)
balanced equation of CuCo3+ HCl​
In a Lesson before dying What changes have occurred in Paul? How did the changes affect him?
What is the size of ABC shown in the above figure
5x-4y=17 2x-3y=11 Solve with elimination method
is 84 feet in 12 seconds equivalent to 217 feet in 31 seconds