trevinos51908
trevinos51908 trevinos51908
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

a package of twelve eggs cost $5 at this price, how much does each individual egg cost?



please helpppp

Respuesta :

RevyBreeze
RevyBreeze RevyBreeze
  • 03-11-2021

Answer:

About 0.42

Step-by-step explanation:

To find the answer You first have to divided because you have to find how much does one egg cost.

$5 divided by 12 = 0.41666666666 Round to 0.42

Therefore one individual egg cost  about 0.42

Answer Link

Otras preguntas

Many mobile computers and mobile devices use LCD monitors. What does LCD stand for?
Maintenance of a stable body temperature can be achieved through which systems?
how does easter eggs link to the Jesus cross
Determine the product of 800.5×([tex] 2^{6} [/tex])
There were three major plans for Reconstruction, submitted by Lincoln, Johnson, and Radical Republicans. Although different, they all agreed on what point? A.
Find the hostname of a computer when you have its ip address, use a ____ lookup
Why do Don Quixote's friends board up his library
what usually happens during the climax of a story? A.A character makes a decision or comes to a realization. B.
Which of the following statements is most likely true about the nonverbal communication depicted in this picture? a. The women in the background are complementi
NASA is developing a space plane called X-33. Describe it.