forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
if Xx8=y is the rule,and the value of x is 4, what is the value of y
which designer started as a fashion illustrator before focusing on industrial design?
what is glossities and deficiency
what we need to become success
If 2/5 of a number is added to 1/3 of the same number ,the sum is 22. What is the number?
Which expression is equivalent to 27/125
How would you call in other words to scold or punish severely
I figured out the 1st question but I do not understand the second one...please show me step by step! Thank you!
Choose the more precise measurement in the pair.  A .) 6.7 mi or  B.) 6 mi