We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

HELPPP PLS THIS IS DUE TOMARRROW
HELPPP PLASSSS BRAINLIEST
A sample of solid X is carefully weighed and put inside a sealed flask. Pure hydrogen gas is added to the flask, and the mixture heated until the hydrogen start
factorization x2+2xy+y2-9​
g(x) = (x - 9)/(sqrt(x) - 3) a) Make two tables, one showing the values of 8 for =8.9,8.99 and 8.999 and one showing values of 8 for X =9.1,9.01 , and 9.001. (b
Please help me! What is m _PQR?
Find the slope of the following line. y = -4 Select the correct choice below and, if necessary, fill in the answer box to complete your choice. O A: The slope o
What is the reason for the emission of light after the gas in a discharge tube is excited? A) photo-electric emission Eliminate B) spontaneous radioactive react
the digits 2, 4, 6 and 8 are each used once to create two 2 - digit numbers. What is the largest possible difference between the two 2 - digits numbers?
How do you find an adjacent angle?