ANONMAN2LOL ANONMAN2LOL
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At Cheng's Bike Rentals, it costs $24 to rent a bike for 5 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?

Respuesta :

kylieannmc
kylieannmc kylieannmc
  • 02-12-2021

Answer: $4.80

Step-by-step explanation:

24/5 = 4.8

$4.80

Answer Link

Otras preguntas

Thomas Hobbes wrote that a person's most basic need is a. power. b. food. c. equality. d. security.
Nondisjunction in males can lead to the disorder called ____________________ . a. Klinefelter’s syndrome c. Down syndrome b. Hemophilia d. Turner’s syndrome
what is 2.85 rounded to the nearest hundreth
How fast a car goes is known as its A.Velocity B.Speed Please help I am a little confused
what is more5/8 or 2/8
Organisms that have a physical trait that makes it easier for them to access food supplies are unlikely to pass on that trait to their offspring. Please select
Roman society was composed of which two groups? Patrons Plebeians Patriarchs Patricians
7 ballons cost $9.1 what is the unit rate?
What name was given to the Allied plan to invade France?
Reggie is making a double layer cake. The recipe for the first layer calls for 2 1/4 cups of sugar. The recipe for the second layer calls for 1 1/4 cups of suga