aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

What are three ways that the human body's internal environment may become unstable?
Assume that f is a one-to-one function. (a) if f(1) = 12, what is f −1(12)
who did maniac race? why? who won?
Can someone help me please I will appreciate it thank you
Jules experiences a stroke that affects his ability to remember his family and friends. however, he still remembers how to play the piano although he has no mem
Under the federal legislation known as osha:
_______ completes the formation of two new daughter cells. Telophase Cytokinesis Interphase Mitosis
8 = 16 + 8n what is x
Which two body systems contribute to acid-base balance of blood?
what is the best definition for the term interest rate?