faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

Human impact on one system leads to changes in more of Earth’s systems. True or false?
Trevor ran a hundred meter dash in 10.4 seconds what was his speed be in miles per hour at this rate round your answer to the nearest whole number
whats the answer to: 11x/18
Which sentence uses a verb that agrees with its compound subject?  A.Either calculators or an adding machine make an accountant's work easier.  B.Both cows and
what's the opposite of applaud
what is -1.716 as a fraction?
Fern rounded to the nearest ten to estimate 548-132. She subtracted 540-130 and got 410. Is Fern's estimate correct? Explain.
EDIE WANTED TO SUBTRACT 273-188. SHE BEGAN BY FINDING 2-1. WHAT DID EDIE DO WRONG.
does 8 have more factors than 9
how do you write 2,049,000 in expanded form