jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

How do you do number 25? At the bottom.
After the box comes to rest at position x1, a person starts pushing the box, giving it a speed v1. when the box reaches position x2 (where x2>x1), how much w
50 POINTS PLEASE HELP DUE TODAY!!! On the map of the United States locate, label and color the following: 1.Atlantic Ocean 19. Coast Range 3. Gulf of Me
Tidal fluctuations can affect the abundance of aquatic organisms in an ocean environment. Which tide occurs only once per day and would therefore have the least
According to world system theory. _____ have dominated the world marketplace..
Which is not an equation of the line that passes through the points (1, 1) and (5, 5)? A.y - x = 0 B.x - y = 0 C.-x - y = 0
Excluding Hebrews, how many known writers penned General Epistles? seven three two four five
Is 2x+3 = x/2+3/4 equivalent?is 2x+3=x/2+3/4 equivalent?
Simplify the expression: (ab)3 (3a)2b A) ab 9 B) ab3 2 C) ab2 2 D) ab3 9 E) ab2 9
Anyone mind taking the time to help me? Ty?